Baza wiedzy

FAQ

Zawsze chciałeś wiedzieć, jak właściwie wytwarza się cukier i dlaczego jest cukier biały i brązowy? Tutaj możesz przeczytać odpowiedzi na te i inne często zadawane pytania.

Cukier ogólnie
Dlaczego na cukrze nie ma podanego składu?

Cukier jest środkiem spożywczym, który zawiera tylko jeden składnik, a mianowicie sam cukier, dlatego nie wymaga wykazu składników.

Co to jest Diamant Cukier Brązowy?

Cukier Diamant Brązowy ma ten sam podstawowy składnik, co odmiana biała: buraki cukrowe. Brązowy odcień i aromatyczny karmelowy smak powstają w wyniku karmelizacji cukru zachodzącej podczas podgrzewania. Jego karmelowy smak i brązowe pigmenty nadają charakterystyczny, przyjemnie aromatyczny smak ciastom korzennym, ciastkom brązowym, ciasteczkom migdałowym i piernikom. Z tego względu jest szczególnie popularny w wypiekach świątecznych, choć równie dobrze smakuje w musli, jogurtach, sałatkach owocowych itp.

Czy cukier jest wegański/wegetariański?

W procesie produkcji cukru w żadnym momencie nie są stosowane produkty pochodzenia zwierzęcego ani dodatki zwierzęce. Dlatego Cukry Diamant są środkami spożywczymi w 100% pochodzenia roślinnego i mogą być klasyfikowane jako wegańskie i wegetariańskie.

Jak produkowane są kostki Cukru Diamant?

Produkcja kostek cukru polega na prasowaniu zwilżonego cukru w odpowiednich formach, a następnie pozostawieniu go do ponownego wyschnięcia. Wilgoć sprawia, że kryształy cukru stają się lepkie i tworzą trwałe połączenia między sobą. W zależności od użytej formy kostki cukru mogą przyjmować różne kształty. Do produkcji kostek cukru można użyć różnych rodzajów cukru np. cukru białego czy trzcinowego.

Jaka jest data przydatności cukru do spożycia?

Cukier to produkt jednorodny, bez dodatków, dlatego – jeśli tylko jest odpowiednio przechowywany -  jego data przydatności do spożycia jest nieograniczona. Z tego też powodu nie ma potrzeby podawania daty przydatności cukru na opakowaniu.

Jak powstaje cukier?

Siew rozpoczyna się w marcu i kwietniu. W okresie letnim buraki cukrowe osiągają ostateczny rozmiar. Mechaniczny zbiór buraków cukrowych rozpoczyna się około połowy września. Kolejna ekstrakcja cukru w fabryce trwa od 80 do 100 dni i kończy się najpóźniej na początku stycznia. Przetwarzanie odbywa się w wielu krokach:

1. Po dostarczeniu do cukrowni buraki są dokładnie myte i siekane.

2. Za pomocą gorącej wody z wysłodków buraczanych uzyskuje się surowy sok. Oprócz 15% cukru zawiera on również różne substancje niecukrowe z buraków, które należy usunąć. Proces czyszczenia przebiega według specjalnej procedury przy użyciu wapna i kwasu węglowego.

3. Oczyszczony sok surowy nazywa się sokiem rzadkim. Woda jest z tego wydobywana w stacji wyparnej przy wysokim podciśnieniu i niskiej temperaturze. Rezultatem jest gęsty sok z dobrym 70% cukrem.

4. Gęsty sok jest teraz podawany do stanowiska do gotowania, skąd pobierana jest dalsza woda. Po osiągnięciu precyzyjnie określonego stężenia cukru dodawane są najdrobniejsze kryształki cukru, które uruchamiają proces krystalizacji. Stale usuwając wodę, kryształy rosną do ściśle określonej wielkości. Następnie proces zostaje zatrzymany.

5. Kryształy cukru są następnie oddzielane od melasy, brązowego syropu, w wirówkach. Wysoka siła odśrodkowa pozwala syropowi odpłynąć, pozostawiając cukier za sobą. Brązowawe pozostałości syropu są usuwane z kryształków cukru przez prysznic z wodą lub parą i biały cukier wychodzi. Dużymi nabywcami tego podstawowego typu są przetwórcy przemysłowi z wielu różnych sektorów.

6. Aby uzyskać cukier najwyższej jakości, tzw. cukier rafinowany, cukier biały musi zostać poddany dalszej filtracji i krystalizacji. Po kilku krokach roboczych otrzymujesz śnieżnobiały, całkowicie czysty rafinowany cukier.

7. Po odwirowaniu cukier jest suszony, chłodzony i sortowany według wielkości. Jest transportowany na przenośnikach taśmowych do tymczasowego przechowywania w klimatyzowanych silosach, aż zostanie zabutelkowany do sprzedaży lub przetworzony na nasze liczne odmiany.

8. Oddzielony syrop odparowuje się i krystalizuje jeszcze dwukrotnie, aby poprawić wydajność.

9. Melasa wykorzystywana jest głównie do produkcji drożdży i alkoholu, kwasu mlekowego i cytrynowego oraz - zmieszana z wysłodkami buraczanymi - jako wartościowa pasza dla zwierząt.

Cukier biały
Czy Cukier puder Diamant jest słodszy od cukru kryształu?

Nie, Cukier puder Diamant nie jest słodszy od cukru kryształu. Takie wrażenie może wynikać z faktu, że cukier jest drobniejszy i szybciej rozpuszcza się w ustach. Ponieważ jednak Cukier puder Diamant jest produkowany z bardzo drobno zmielonego cukru, ma on dokładnie taką samą moc słodzącą.

Jak produkowany jest Cukier Puder Diamant?

Cukier puder Diamant jest wytwarzany z cukru, który jest mielony do wyjątkowo drobnej konsystencji.

Co to jest Cukier Drobny?

Cukier drobny to cukier biały, ale pod postacią mniejszych niż klasyczne kryształków. Drobna forma jest stworzona z myślą o pieczeniu i przygotowywaniu deserów, gdyż cukier w drobnej formie szybko rozpuszcza się w dowolnej, nawet gęstej masie, jak krem, polewa, białka jaj czy klasyczne ciasto.

Co to jest Cukier Dekoracyjny?

Cukier Dekoracyjny to biały cukier o dużych, śnieżnobiałych kryształach, nadający się doskonale na dekoracyjną posypkę na ciasta, ciasteczka i desery. W trakcie pieczenia nie topi się i nie zmienia swojego zabarwienia. Jest idealny do słodzenia kawy, herbaty i innych gorących napojów. Cukier dekoracyjny różni się zabarwieniem od standardowego cukru białego. Jest jaśniejszy, co daje zauważalny efekt na wypiekach. Ma też wyższą temperaturę topnienia. Jest zatem odporniejszy na zjawisko topnienia podczas wypieku ciast.

Cukier trzcinowy
Czy cukier trzcinowy to to samo, co cukier brązowy?

Nie, są to dwa różne produkty. Chociaż oba są brązowe, różnią się znacznie pod względem pochodzenia, produkcji i smaku.

Cukier brązowy to biały cukier buraczany, ale zabarwiony karmelem. To on nadaje mu brązową barwę i lekko karmelowy smak.

Cukier trzcinowy powstaje z trzciny cukrowej. Brązowy lub złoty kolor oraz lekko karmelowy smak zawdzięcza zawartej w soku trzcinowym melasie.

Czy cukier trzcinowy jest zdrowszy od białego?

Choć wielu ludzi twierdzi, że cukier trzcinowy jest zdrowszy, nie ma istotnych dla zdrowia różnic pomiędzy cukrem białym, a trzcinowym. Owszem, cukier trzcinowy zawiera nieznaczną ilość witamin i minerałów, takich jak selen, wapń, potas czy fluor, jednak ich ilość jest tak mała, że nie ma większego wpływu na nasz organizm.

Cukier żelujący
Jaka jest różnica między dżemem a konfiturą?

Zgodnie z rozporządzeniem, dżemy mają zawartość cukru co najmniej 55%, a także jeśli są wytwarzane z cytrusów. Dżem powstanie więc po zastosowaniu cukru żelującego Diamant 1:1. Przetwory przygotowane z udziałem Diamant 2:1 i 3:1 charakteryzują się wyższą zawartością owoców i mniejszą zawartością cukru, dlatego są nazywane są konfiturami.

Dlaczego zaleca się używać tylko jednego opakowania Cukru Żelującego na raz?

Kompozycja składników w cukrze żelującym Diamant jest dostosowana do określonej ilości owoców lub soku oraz czasu gotowania. W przypadku większej ilości, ciepło z gotowania może rozłożyć się inaczej, woda nie odparować wystarczająco szybko, a konfitura czy galaretka nie zastygnąć prawidłowo. Dlatego radzimy użyć tylko jednego opakowania cukru do dżemu na jedną partię.

Co oznaczają symbole: 1:1, 2:1 oraz 3:1 na opakowaniu cukru żelującego?

Jest to oznaczenie proporcji, w jakich należy zestawiać ze sobą cukier żelujący oraz owoce. Oznaczenie 1:1 oznacza, że na jedną porcję owoców, przypada 1, taka sama porcja cukru. 2:1 to 2 porcje owoców i 1 porcja cukru, a 3:1 – 3 porcje owoców na 1 porcję cukru. Cukier żelujący 1:1 pozwala na przygotowanie najsłodszych konfitur, a 3:1 – tych o wytrawniejszym smaku.

Inne pytania
Co marka Diamant ma wspólnego z programem grantowym Dobre Działania?

Dobre Działania to autorski program grantowy Spółki Pfeifer & Langen Polska, właściciela marki Diamant. Powstał on z myślą o wspieraniu lokalnych społeczności, wokół 4 cukrowni Diamant i nie tylko, i jest elementem spójnych działań Spółki na rzecz zrównoważonego rozwoju

Co znaczy oznaczenie na opakowaniach „Z natury, w zgodzie ze środowiskiem”?

Znaczek podkreśla to, z czego jesteśmy wyjątkowo dumni, czyli naturalne pochodzenie cukru Diamant oraz efektywna produkcja zgodna z ideą zrównoważonego rozwoju. Cukier pod naszą marką Diamant jest wydobywany z buraków cukrowych dostarczanych przez naszych plantatorów z pól zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie cukrowni, w lokalnych cukrowniach na terenie Wielkopolski i Mazowsza. To gwarancje najwyższej jakości i regionalnego pochodzenia.

FAQ

Keine E-Mail erhalten?